Klimatyzacja w samochodzie...
Informacje Klimatyzacja Serwis

Zaufaj doświadczonym fachowcom

Systemy klimatyzacji w autach nie są już tak trwałe, jak dawniej. Dlatego wymagają systematycznej kontroli. To najlepszy sposób na to, by działały długo i bez poważnych awarii.

Niegdyś w układach klimatyzacji krążył czynnik R12 to już historia. Dziś większość aut ma czynnik chłodniczy R134a. Jest bardziej lotny i szybciej ucieka z układu przez najdrobniejsze nieszczelności. Jednak niezależnie od tego, jaki czynnik został zastosowany w układzie, w razie awarii klimy potrzebny jest specjalistyczny serwis. Naprawa klimatyzacji w aucie Luboń to przede wszystkim serwis Papis. Z nami masz gwarancję, że usterka nie powróci zaraz po wyjeździe z warsztatu.

Gdy klima nie daje rady

Spadek wydajności klimatyzacji to zwykle wina uszkodzonego skraplacza. To w tym podzespole czynnik chłodniczy oddaje ciepło do otoczenia, więc podczas pracy systemu jest bardzo gorący. Ponieważ skraplacz montowany jest przed chłodnicą silnika, stanowi pierwszą zaporę dla pyłu i brudu. Dlatego łatwo dochodzi do zapchania otworów przelotowych skraplacza, a w efekcie do zablokowania przepływu powietrza i zaniku wymiany ciepła przez ten element układu. Skoro klimatyzacja w samochodzie nie ma jak rozproszyć ciepła do otoczenia, to nie będzie chłodzić. Często wystarczy oczyścić skraplacz. Ale i to nie mMoże to jednak nie wystarczyć, jeśli zanieczyszczenia wypełniły lukę między skraplaczem a chłodnicą cieczy chłodzącej silnik. Wtedy trzeba wymontować skraplacz lub chłodnicę, albo nawet oba te elementy. Demontaż skraplacza klimatyzacji wiąże się z koniecznością rozszczelnienia układu, a więc trzeba z niego odciągnąć czynnik chłodniczy, wymieszany z olejem..

Gdy uleciał gaz

Oczyszczanie skraplacza, nawet wiążące się z rozszczelnieniem układu, to chyba najprostsza naprawa klimatyzacji w aucie. Bardzo częstym przypadkiem, szczególnie w stosunkowo nowych samochodach, jest ubytek gazu w układzie. Jakie będą symptomy ubytku gazu? Spadek wydajności schładzania kabiny, aż do braku możliwości włączenia klimatyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *