Klimatyzacja
Auta Informacje Klimatyzacja Serwis

Dbaj o klimę

Klimatyzacja to część wyposażenia, która uprzyjemnia i ułatwia podróżowanie samochodem. Jednak, podobnie jak inne urządzenia, wymaga regularnych przeglądów i napraw.

Podstawowymi elementami układu klimatyzacji są: sprężarka, skraplacz i parownik. O każdą z tych części trzeba odpowiednio zadbać i regularnie serwisować. To da nam gwarancję, że układ klimatyzacji nie zawiedzie nawet podczas największych upałów. Chcesz mieć pewność fachowej solidnej usługi? Naprawa klimatyzacji samochodowej Poznań to w dużej mierze salon i serwis Papis. Z nami zajedziesz naprawdę daleko.

Czułe miejsca klimatyzacji

Najczęstszymi usterkami klimatyzacji są nieszczelność, awaria kompresora lub uszkodzenie chłodnicy klimatyzacji. Nieszczelność układu może doprowadzić do wycieku płynu chłodniczego oraz oleju smarującego kompresor – najczęściej powoduje to zepsucie się kompresora, który nie może pracować na sucho oraz jest bardzo wrażliwy na wszelkie zabrudzenia. Nieszczelność lokalizuje się poprzez wypełnienie układu czynnikiem chłodzącym z dodatkiem barwnika UV – barwnik pojawia się w miejscach wycieku i jest widoczny w świetle UV. Z kolei chłodnica klimatyzacji jest jednym z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenie. Przez to, że jest zamontowana w przedniej części komory silnika, więc może zostać uszkodzona nawet podczas z pozoru niegroźnej kolizji. Częsta przyczyna jej awarii to również korozja.

Przegląd to standard

Klimatyzację należy regularnie serwisować. Co roku warto wymienić filtr kabinowy, uzupełnić czynnik chłodzący. Ponadto układ klimatyzacji warto przynajmniej raz w roku odgrzybić i oczyścić z bakterii – zwłaszcza szczególnie parownik. Inaczej skażemy się na nieprzyjemne zapachy z nawiewu. W czasie standardowo wykonywanych przeglądów klimatyzacji sprawdzana jest też szczelność i ciśnienie. Sprawna klimatyzacja w aucie znacząco zwiększa komfort podróżowania. Odpowiednia temperatura wewnątrz pojazdu korzystnie wpływa na koncentrację oraz zdolność szybkiej reakcji w momencie zagrożenia. Klimatyzacja to także dobry sposób na szybkie osuszenie szyb w czasie zimy – zaleca się jej używanie przez cały rok, dzięki temu zwiększa się jej żywotność.

Sprawdź również:

Volvo V70 Poznań
Volvo XC 60 Poznań
Volvo XC 90 Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *